eniyiokul.com

Özel Eğitim Neden Gereklidir?

Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleri ile onların özür ve özelliklerine uygun ortamlarda sürdürülen eğitime "özel eğitim" denir. 

Çoğunluktan farklı ve özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara sunulan,üstün yetenekli olanlara yetenekleri doğrultusunda en üst düzeye çıkmasını sağlayan yetersizliği engele dönüştürmeyi önleyen,engelli  bireyi kendine yeterli hale getirerek topluma kaynaşmasını ve bağımsız,üretici bireyler olmasını destekleyecek becerilerle donatılan eğitimdir.

Özel Eğitim Neden Gereklidir ?

Özel eğitim, özel eğitime gereksinim duyan bireylerin kendi kendilerine yeterek hayatlarını başkalarına  bağımlı olmadan sürdürebilmelerini desteklemek amacıyla önemli ve gereklidir.

Bu amaç doğrultusunda alanında uzman kişiler tarafından doğru yöntemler kullanılarak verilen özel eğitim sayesinde bireyler başkalarına daha az bağımlı ya da kendi kendine yetebilen bağımsız bireyler haline gelebilmektedirler.

Bireylerin gelişimlerinin en üst düzeyde sağlanabilmesi için yaşamın en erken dönemlerinde özel eğitimden yararlanmaları da büyük önem taşımaktadır.

Birey doğal ortamında akranları ile birlikte kazanması gereken davranışların çoğunu kendisine özel hazırlanan program ve yöntemler ile özel eğitim merkezlerinde kazanabilmektedir.

Özel Eğitim İmkanından Nasıl Yararlanabilirsiniz ?

Özel Gereksinimli çocuğunuzun devlet hastaneleri kurulundan aldığınız raporunu ilçe Rehberlik ve Araştırma merkezine götürerek çocuğunuzun hangi alanlarda nasıl eğitim almasının planlamasının yapılması gerekiyor. Rehberlik ve Araştırma Merkezinden alınan planlanmış eğitim raporunuzu Rehabilitasyon merkezine götürüp ücretsiz özel eğitimlerden yararlanabilirsiniz.

Özel Eğitim Neleri Kapsamaktadır ?

Çocuğunuzun aldığın birebir dersler, gurup dersleri, dil ve konuşma dersleri ve fizyoterapi dersleri birer özel eğitim dersidir. Bunların dışında devletin karşılamadığı ancak özel gereksinimli çocuklarınıza aldırabileceğiniz dersler vardır. Bunlar; ergoterapi, hidroterapi ( su terapisi), at terapisi ve spordur.

Özel Eğitim Derslerini Kimler Verebilir ?

  •  Bireysel dersleri; Özel Eğitim alan öğretmenleri ve Çocuk Gelişimciler
  •  Gurup Derslerini; Okul öncesi öğretmenleri, Çocuk Gelişimciler ve Özel Eğitim Alan öğretmenleri
  •  Fizyoterapi derslerini; Fizyoterapistler
  •  Ergoterapi derslerini; Ergoterapistler
  •  Dil ve Konuşma Derslerini; Dil ve konuşma terapistleri, odyologlar
  •  At Binme; Fizyoterapist eşliğinde olmalı
  •  Su terapisi; Çocuklarla çalışan lisanslı yüzücüler


Çocuğum Okula Başlayacak Nasıl Bir Okula Gönderebilirim ?

Rehberlik ve Araştırma Merkezleri çocuğunuzu gözlemleyip gerekli testleri yaparak yönlendirmede bulunur buna göre kaynaştırma sınıfı, alt sınıfı ya da özel gereksinimli çocuklar için okullara yönlendirirler. Çocuğunuz için hangi seçenek daha uygunsa bunu belirleyen uzmanlara sizde kendi fikrinizi söyleyerek düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz. Rehberlik ve Araştırma Merkezi yönlendirmesinden sonra okulunuza gidip kaydınızı yaptırabilirsiniz çocuğunuz bireysel hazır durumuna  ve ihtiyaçlarına göre ​​​​​​​eğitim almaya başlar.

Çocuğum Evde Özel Eğitim Alabilir mi ?

Okula gelemeyecek bir rahatsızlığı varsa ( yoğun epilepsi atakları yahut başka bir engel) doktordan alınan raporun Rehberlik ve Araştırma Merkezine verilerek ayrıca ilçe Milli Eğitim müdürlüğüne dilekçe vererek çocuğunuzun evde Özel Eğitim almasını sağlayabilirsiniz öğretmen bizzat eve gelerek okul müfredatını uygulamakla yükümlüdür.

Yorum Yap

Mobil Uygulamamız Yayınlandı!

Mobil uygulamamızı Google Play'den indirip istediğiniz okulları kolayca bulabilirsiniz. IOS uygulamamız çok yakında Apple Store'da sizlerle olacak!

Bulunduğunuz okulu seçmelisiniz