eniyiokul.com

İlkokulda Psikolojik Destek Nasıl Verilir

İlköğretimde rehberlik hizmetleri Rehberlik servisi tarafından sağlanmaktadır. Rehberlik servisinde Rehberlik ve psikolojik danışmanlık ya da psikoloji bölümleri mezunları Rehber öğretmen unvanı ile görev yapmaktadır.


İlkokulda rehberlik servisinin amacı psikolojik açıdan sağlıklı, kendini tanıyan ve düzgün şekilde ifade edebilen, güven duyan bireylerin yetişmesine destek olmaktır. Bu amaç doğrultusunda rehberlik hizmetleri “Öğrenciye yönelik” ve “Veliye Yönelik” hizmetler olarak iki başlık altında toplanabilir.


Okula Uyum

Okula yeni başlayan 1. Sınıf öğrencilerinin okulu tanımaları ve kendilerini ait hissetmeleri amacıyla oryantasyon çalışmaları Düzenlenir.


Bireysel Danışmanlık

Öğrencilerin karşılaştıkları duygusal, sosyal ve akademik alandaki zorlukların çözümü ve kendilerini daha iyi tanıma, yeteneklerinin farkına varmaları konularında bireysel düzeyde danışmalara yapılarak, öğrencilere yardımcı olmak amaçlanmaktadır.

Gelişim Takibi (Akademik, Sosyal ve Duygusal Gelişim)

Her öğrencinin gelişim alanlarına uygun çeşitli envanterler uygulanıp ve gözlemler yapılarak gelişimsel takipleri yapılır. Öğrencilerin ihtiyaçları belirlenerek destek sağlanır.

Sınıf Rehberlik Etkinlikleri

Rehber öğretmenler tarafından öğrencilerin, kendilerini ve başkalarını tanıma veya anlamaları, sosyal ve eğitimsel hedefleri gerçekleştirmeleri amacıyla ihtiyaca yönelik olarak belirlenen konularda sınıf ortamında çalışmalar düzenlenmektedir.


Seminer Çalışmaları

Rehberlik servisi tarafından öğrencilere çeşitli konularda(verimli ders çalışma, zamanı nasıl planlamalıyım.. gibi) bilgi vermek amacıyla zaman zaman seminer çalışmaları düzenlenmektedir.


Grup Rehberliği Etkinlikleri

Sınıf içerisinde ya da okul ortamında tespit edilen sorunların çözümüne yönelik grup çalışmaları düzenlenmektedir. (sosyal beceri, öfke kontrolü, iletişim becerileri, dikkat çalışmaları..gibi)

Velilere yönelik rehberlik hizmetleri nelerdir?

Rehberlik hizmetleri sadece öğrencilere yönelik değil ayrıca velilere de yöneliktir.

Bireysel Veli Görüşmeleri

Öğrencileri daha iyi tanımak ve anne babaların ev ortamında çocukları ile yaşadıkları sorunlara çözümler bulabilmek amacı ile düzenli görüşmeler yapılır.

Veli Bilgilendirme Seminerleri

Öğrencilerin gelişim özellikleri dikkate alınarak anne-babaların ihtiyaç duydukları çeşitli konular ile ilgili okul rehber öğretmenleri ya da okul dışında alanında uzman kişiler tarafından seminerler düzenlenir. (Anne-Baba Tutumları, Çocuklarla İletişi, Çocuklarda Davranış Problemleri…gibi)

Veli Bilgilendirme Broşürleri

Her ay farklı bir konuda velilerin bilgilerini zenginleştirmek amacıyla okul rehberlik servisi tarafından broşür hazırlanarak velilere ulaştırılır.

Yorum Yap

Ara :

Kategoriler :

Mobil Uygulamamız Yayınlandı!

Mobil uygulamamızı Google Play'den indirip istediğiniz okulları kolayca bulabilirsiniz. IOS uygulamamız çok yakında Apple Store'da sizlerle olacak!

Bulunduğunuz okulu seçmelisiniz