eniyiokul.com

Yeni dönemde okullarda alınacak corona virüs önlemleri

Sağlık Bakanlığı 'Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'ni güncelleyerek "covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi"nde, 31 Ağustos'ta açılacak okullarda alınması gereken önlemleri açıkladı.

İşte alınacak önlemler:

 1. Eğitim faaliyetine başlamadan önce okul binasının genel temizliği su ve deterjanla yapılmalı.
 2. Okullarda en az 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve öğrenci planlaması yapılmalı.
 3. Rehbere göre, okul binasının girişleri ve içerisinde uygun yerlere kurallar, sosyal mesafe, maske kullanımı, el temizliği ve öğrencilerin hangi koşullarda okula gelmemesi gerektiğini açıklayan bilgilendirme afişleri asılacak.
 4. Okul binası girişleri ve içerisinde uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulacak.
 5. Covid-19'dan sorumlu bir okul yöneticisi görevlendirilecek.
 6. Eğitim faaliyetine başlamadan önce okul binasının genel temizliği su ve deterjanla yapılacak.Okullarda temassız ateş ölçer, maske, sıvı sabun ve el antiseptiği veya en az yüzde 70 alkol içeren kolonya bulundurulacak.
 7. Kullanılmış maskeler için kapaklı çöp kutuları temin edilecek. Sınıf, çalışma salonları, işlikler, yemekhane, kantin ve benzeri toplu kullanım alanları, kişiler arasındaki sosyal mesafe en az 1 metre olacak şekilde düzenlenecek.
 8. Öğrencilerin bırakılması ve alınması sırasında personel ve veliler sosyal mesafe kurallarına uyacak, maske takacak. Lavaboların yakınına el yıkama adımlarını açıklayan posterler yerleştirilecek.
 9. Okullarda sık dokunulan kapı kolları, merdiven korkulukları, elektrik düğmeleri gibi yüzeylerin temizliği ve dezenfeksiyonu sık sık yapılacak.
 10. Okullara salgın döneminde mümkünse ziyaretçi kabul edilmeyecek.
 11. Okulda bulunan öğretmen, öğrenci ve diğer çalışanlar maske takacak, maskesi olmayanlar için bina girişinde maske bulundurulacak.
 12. Öğrenci ve personelin salgın döneminde ruh sağlığı, psikososyal destek ihtiyaçları için okullarda bulunan Psikolojik Danışma Rehberlik birimleri Sağlık Bakanlığının bu konudaki önerileri doğrultusunda hareket edecek.

Yorum Yap

Mobil Uygulamamız Yayınlandı!

Mobil uygulamamızı Google Play'den indirip istediğiniz okulları kolayca bulabilirsiniz. IOS uygulamamız çok yakında Apple Store'da sizlerle olacak!

Bulunduğunuz okulu seçmelisiniz