eniyiokul.com

Elle yazı yazmak çocukların beynini geliştiriyor

Bilgisayar çağında yaşadığımız için artık kağıt ve kalem yerini klavyeye bıraktı. Ödevler bilgisayardan yapılıyor, sunumlar dijital ortamdan sunuluyor. Özellikle online eğitime geçtiğimiz şu günlerde öğrenciler neredeyse tüm ödevlerini bilgisayardan yapıyor ve defter kalem ikilisini diğer plana atmak zorunda kalıyor. Yapılan araştırmalar ise elle yazı yazmanın çocuklara büyük bir faydası olduğunu ortaya koyuyor. Nasıl mı?

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden Profesör Audrey van der Meer'e göre, çocuklar az da olsa el yazısı eğitimi almalı. Çünkü el yazısı çocukların beyin gelişimine katkı sağlıyor. Elle yazı yazan kişiler daha fazla şey öğreniyor ve bilgileri daha iyi hatırlıyor. Yani klavye yerine el yazısını seçmek bilgilerin daha da akılda kalıcı olmasını sağlıyor. 

2017 yılında yapılan bir araştırmada, çocuklar ve yetişkinler incelenmiş. Katılımcıları beyin faaliyetlerini EEG ile incelemişler. Kişi başı 45 dakika süren incelemede, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde el ile yazmada, klavyeyle yazmaya oranla daha fazla beyin aktivitesi gerçekleşmiş.


Van der Meer, araştırma hakkında şu bilgileri veriyor:

"Kağıt ve kalem kullanmak beyinde daha fazla anının tutunmasını sağlayan bir çengel görevi görüyor. El ile yazarken beyinin duyusal motor bölgelerinde daha fazla aktivite meydana geliyor. Kalemi kağıda bastırmak, çıkan sesi duymak gibi duyusal deneyimler beynin farklı kısımlarını harekete geçiriyor."

Sonuç olarak, çocukların az da olsa her gün yazma aktivitesi yapması, beyin gelişimleri açısından büyük önem taşıyor. Anne-baba ve öğretmenlerin bunu göz önünde bulundurarak çocuklara ödev vermesi gerekiyor. 

Yorum Yap

Mobil Uygulamamız Yayınlandı!

Mobil uygulamamızı Google Play'den indirip istediğiniz okulları kolayca bulabilirsiniz. IOS uygulamamız çok yakında Apple Store'da sizlerle olacak!

Bulunduğunuz okulu seçmelisiniz