eniyiokul.com

Disleksi konulu 3 film

Disleksi hastalığı Özgül Öğrenme Bozukluğu olarak biliniyor. 2017'de Türkiye'de 41 bin 600 çocuğa disleksi tanısı konuldu. Disleksi hastası çocuklar ayakkabıları ters giymek, kolayca bir şeyleri unutmak gibi sorunlar yaşarlar. Disleksi hastalığının belirtileri ise kısaca şöyle:

- Nesnelerin adını sürekli unutma

- Çatal-kaşık kullanamama

- Yürürken sürekli düşme

- Kalem tutamama

- Sayı sayamama vb.

Disleksi hastalığının ne olduğunu ve hastaların nasıl şeyler yaşadığını anlamanın en iyi yolu ise filmlerden geçiyor. İşte disleksi konulu 3 film:

1- Yerdeki Yıldızlar (2007)


Film, 3. sınıfta olmasına rağmen yazı yazmayı ve okumayı bilmeyen disleksi hastası Ishaan'ın yeni öğretmeni sayesinde hayata yeniden tutunmasını anlatıyor.

2- Sır (1992)


Sır filminde Mike, hayatı boyunca disleksi hastası olduğunu saklayan bir adamın hikayesi anlatılıyor. Küçük torununun da okumada güçlük yaşadığını fark eden Mike, kendisiyle yüzleşiyor.

3- Kendine Ait Bir Akıl (2006)


Tıp fakültesine gitmek isteyen Sophie'nin cesareti disleksi hastalığı nedeniyle sürekli kırılıyor. Ancak yakın arkadaşı ona sürekli destek veriyor. 

Yorum Yap

Mobil Uygulamamız Yayınlandı!

Mobil uygulamamızı Google Play'den indirip istediğiniz okulları kolayca bulabilirsiniz. IOS uygulamamız çok yakında Apple Store'da sizlerle olacak!

Bulunduğunuz okulu seçmelisiniz